Lieky na chudnutie

Anorektiká

Anorektiká sú lieky ktoré potlácajú chut do jedla tým, že riadia centrá v mozgu ktoré sú zodpovedné za pocity sýtosti. Pôsobia tak, že v case kedy by mal byt clovek hladný hlad nepocituje. Tiež majú mierne aktivujúci úcinok.

Ideálna doba užívania je prvé tri mesiace pocas chudnutia kedy lieky pomôžu pri zmene jedálnicka. Môžu zmiernit túžbu na sladkosti. No asi po pol roku ich úcinok slabne, a neskôr už nepomáhajú chudnutiu iba zabranujú opätovnému pribratiu.

No co ak sa tieto lieky po úspešnom schudnutí vysadia? Väcšinou nastáva zrýchlený JOJO efekt. Clovek pri ich užívaní nadobnudne pocit aké je chudnutie jednoduché a tak sa po ich vysadení vráti k starej nezdravej životospráve. Málokto dokáže pokracovat v svojej novej životospráve tak ako s liekmi.

Anorektiká predpisuje lekár pre obéznych ludí ktorých váha ohrozuje ich život . Spôsobuje napríklad bolesti chrbtice alebo kardiovaskulárne problémy. Taktiež lekár nariadi dietu pri ktorej anorektiká pomáhajú prekonat „šok“ zo zmeny stravy.

Nežiaduce úcinky sa prejavújú culostou, nespavostou a tiež môžu výrazne zvýšit tlak krvi (možné srdcové zlyhanie). A k tomu vedú k nesústredenosti, nepokojnosti a k zvýšenému poctu chýb v práci.

Hlavne kvôli týmto príznakom sú lieky na predpis a v žiadnom prípade sa nepredpisujú cloveku ktorý ma len miernu nadváhu. Týmto ludom by len zvyšovali riziko zdravotných komlikácií. (predpisujú sa len pri BMI vyššom ako 30).Obézny si myslia, že majú roztiahnutý žalúdok a pomocou anorektík sa im podarí ho stiahnut. Tým, že budú menej jest budú mat menší žalúdok a tým viac schudnú.A omyl je na svete. K pribraniu stacia malé porcie s vysokou energetickou hustotou ( hranolky, torty, dobošky atd). Majú desat a viacnásobne viac energie ako zelenina a ovocie.

Ak chcete schudnút nepoužívajte chemické cesty ktoré balamutia mozog, skúste zdravú stravu, Jedzte pravidelne každé 3 hodiny racionálnu stravu a cesta k schudnutiu je lacnejšia a zdravšia.

© 2020 Chudnutie